مزایا و معایب بازاریابی دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال)

دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) به خاطر داشتن بالاترین اثرگذاری در جلب نظر مشتریان و سادگی استفاده، در بین روش‌های بازاریابی موجود، به سرعت در حال کسب محبوبیت نزد صاحبان کسب‌و کارها است. رشد روزافزون بازار به سمت دیجیتال شدن با تغییر و تحول روزانه تکنولوژی امری سورپرایز کننده نیست. مزایای دیجیتال مارکتینگ روز به روز در حال افزایش هستند.

هرروز تعداد بیشتری از مصرف کنندگان در مورد محصولی که نیاز دارند در اینترنت تحقیق کرده و به صورت آنلاین محصول مورد نظر را خریداری می کنند. طبق تحقیقات نشریه فوربز، ۸۲ درصد از مشتریان قبل از خرید به صورت آنلاین در مورد برندهای ارائه دهنده محصول مورد نظر تحقیق می کنند و همانطور که تک ریپورت گزارش می دهد، ۷۹ درصد از مردم خریدهای خود را به صورت آنلاین انجام می دهند. پس چگونه می توانیم به این درصد بالای مردم دسترسی پیدا کنیم؟ جواب ساده است، دیجیتال مارکتینگ.

بسیاری از بیزینس های کوچک تاکتیک های دیجیتال مارکتینگ را برای دسترسی و ایجاد تعامل با مخاطبان آنلاین بکار می گیرند. در واقع، طبق پیش بینی های انجام شده تا سال ۲۰۲۱ میزان هزینه انجام شده برای دیجیتال مارکتینگ تنها در امریکا به بیش از ۳۳۲ میلیارد دلار خواهد رسید. تاکتیک های دیجیتال مارکتینگ کم هزینه ترین تاکتیک ها برای رسیدن به بیشترین تعداد مخاطبان برای بیزینس شما هستند.

 

دیجیتال مارکتینگ

 

مزیت های اصلی دیجیتال مارکتینگ

۱- نتایج قابل سنجش

در بازاریابی سنتی هیچ راهی برای سنجش تعداد افرادی که بیلبورد شما را دیده‌اند یا به جای دیدن آگهی کاغذی، آن را در سطل زباله‌های بازیافتی انداخته‌اند، وجود ندارد. اما دیجیتال مارکتینگ، گزارش هایی منسجم و قابل اعتماد به شما ارائه میدهد تا برای مثال، تعداد دقیق افرادی که ایمیل شما را باز کرده یا روی لینک خاصی کلیک کرده‌اند را بدانید.

۲- قابلیت شخصی‌سازی

امروزه مصرف کنندگان به دنبال خدمات خصوصی و سفارشی هستند؛ کاری که در بازاریابی سنتی به طرز آشکاری ممکن نخواهد بود، زیرا این نوع بازاریابی دارای ماهیتی عمومی است. اما دیجیتال مارکتینگ با ابزارهای شگفت انگیز خود این امکان را به شما می‌دهد که از علایق و اولویت‌های اشخاص برای سفارشی کردن پیامی که دریافت می‌کنند استفاده کنید. درواقع شاید بتوان “شخصی سازی” را بزرگ‌ترین مزیت بازاریابی دیجیتال و آنلاین دانست.

۳- هزینه پایین برای استفاده

کارهایی که در حوزه بازاریابی سنتی صورت می‌گیرند، مانند بیلبوردها و تبلیغات رادیو و تلویزیونی در حال حاضر بسیار پرهزینه هستند. ولی محصولات دیجیتال مارکتینگ در سایزهایی مقیاس‌پذیر عرضه می‌شوند؛ بدین ترتیب، تمامی کسب‌وکارهای کوچک، متوسط و بزرگ می‌توانند از این محصولات برای دستیابی به مخاطبان با مناسب‌ترین قیمت‌ها استفاده کنند.

۴- دستیابی به مخاطبین بیشتر

از آن جایی که دیجیتال مارکتینگ به صورت آنلاین انجام می‌شود، حوزه ای وسیع و جهانی تر از مخاطبین را در بر میگیرد. در حالی که بازاریابی سنتی شما را به یک منطقه جغرافیایی محدود می‌کند، دیجیتال مارکتینگ به شما اجازه می‌دهد تا با نرخ بالایی از اثربخشی به مخاطبین بین‌المللی خود دسترسی داشته باشید.

۵- بهینه سازی آسان

دیجیتال مارکتینگ همراه با گزارش است، و این یعنی اگر شما در این نوع از بازاریابی با عملکردی ضعیف تر از میزان مورد رضایت تان مواجه شوید، پیدا کردن جای این مشکل و تغییر دادن آن آسان خواهد بود. شما حتی می‌توانید چند چیز متفاوت را امتحان کنید، بسنجید که کدام یک بهترین عملکرد را داشته و همان را به عنوان هدف و رویکرد رو به جلوی خودتان انتخاب کنید.

۶- نرخ بالاتر جلب مشتری

یکی دیگر از مزایای دیجیتال مارکتینگ این است که جلب مشتری به صورت آنلاین تنها با چند کلیک صورت می‌گیرد.به جای اینکه مشتریان، گوشی تلفن را بردارند یا سوار ماشین بشوند و تا فروشگاه شما رانندگی کند، می‌توانند از طریق ایمیلی که فرستاده‌اید وارد وبسایت شما شوند و خریدشان را انجام دهند و با آسایش در حالیکه روی مبل لم داده‌اند، درباره سازمان شما اطلاعات کسب کنند.

۷- یکی از بزرگترین مزایای دیجیتال مارکتینگ، هدفگیری دقیق خریداران ایده آل شماست

هنگامی که شما تبلیغ بیلبوردی یا تبلیغ در یک مجله را رزرو می کنید، شما در واقع تیری در تاریکی رها کرده اید و فقط می توانید امیدوار باشید که تبلیغ شما به مخاطبان مناسب برسد. البته درست است که راه هایی وجود دارد که به مخاطبان مرتبط تری از طریق شیوه های سنتی بازاریابی دست پیدا کرد، اما این قابلیت ها هیچگاه نمی توانند با هدفگیری های دقیق مخاطبان در دیجیتال مارکتینگ رقابت کنند.

با استفاده از دیجیتال مارکتینگ، شما می توانید مطمئن شوید که مخاطبان مورد نظر شما محتوای شما را می بینند. سئو به شما کمک می کند که به مخاطبانی دسترسی پیدا کنید که به دنبال محصولات و موضوعاتی هستند که به بیزینس شما ارتباط دارد. با قابلیت های هدفگیری دقیق، تاکتیک های دیجیتال مارکتینگ این تضمین را به شما می دهند که تلاش های بازاریابی شما برروی استراتژی های انجام می شود که واقعاً نتیجه می دهند.

۸- مخاطبان شما در شبکه های اجتماعی حضور دارند، و دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می کند به آنها دسترسی پیدا کنید

احتمالاً مهمترین مورد ما در لیست مزایای دیجیتال مارکتینگ همین مورد باشد. در استفاده از تکنیک های سنتی بازاریابی، شما مسلماً با یک محدودیت اندازه مواجه می شوید. تبلیغات چاپی محدود به مکان، بازار و زمان هستند و اگر بخواهید که دایره را وسیع تر کنید، باید بودجه هنگفتی را در نظر بگیرید.اما در دیجیتال مارکتینگ، با این که دایره دسترسی شما بسیار وسیع تر است اما باز هم بسیار هدفمندتر می باشد. تنها محدودیت شما در این فضا خلاقیت و استراتژیست.

در دیجیتال مارکتینگ، دایره دسترسی شما بسیار وسیع تر و هدفمندتر می باشد.

 

۹- سئو و سئوی محلی به شما کمک می کنند به مشتریان احتمالی بیشتری دسترسی پیدا کنید

سئو یکی دیگر از تاکتیک های قدرتمند دیجیتال مارکتینگ است که مزایای گوناگونی را برای شما فراهم می کند. با بهینه سازی محتوای سایت برای موتورهای جستجو، شما می توانید به خریداران آنلاین بیشتری دسترسی داشته باشید. با استفاده از کیووردهای مرتبطی که محصولات و خدمات شما را توصیف می کنند می توانید ترافیک هدفمند بیشتری به وب سایت خود روانه کنید که به مرور زمان نرخ تبدیل مشتری شما را افزایش می دهد.

 

رتبه سایت

 

۱۰- دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می کند به مشتریان موبایل دسترسی داشته باشید

یکی دیگر از مزایای بی شمار دیجیتال مارکتینگ این است که به شما این اجازه را می دهد که به مشتریانی که برروی گوشی های هوشمند خود در حال جستجو و خرید هستند دسترسی داشته باشید. بیش از نیمی از کاربران اینترنت از وب برروی گوشی های موبایل خود استفاده می کنند.دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می کند به مردمی که برروی موبایل، تبلت و کامپیوترهای دسکتاپ در اینرنت هستند دسترسی داشته باشید.

۱۱- شما می توانید به سادگی و سرعت تاکتیک ها و استراتژی خود را برای گرفتن بهترین نتایج با تغییرات وفق دهید

با تاکتیک های بازاریابی سنتی مانند تبلیغات تلویزیونی و روزنامه ای، شما باید صبر کنید تا کمپین شما به اتمام برسد تا بتوانید نتایج بدست آمده را بررسی کنید. اگرچه با تحلیل نتایج کمپین می توانید بفهمید که برای کمپین های بعدی چه استراتژی را استفاده کنید، اما در زمان راه اندازی کمپین تا انتهای آن شما نمی توانید کاری را برای وفق دادن استراتژی با شرایط ناگهانی پیش آمده انجام دهید.

با ابزارهای آنالیز داده های وبسایت ها، شما می توانید تحلیل های بی نظیری داشته باشید.

 

۱۲- دیجیتال مارکتینگ زمین مسابقه را برابر می کند و به بیزینس شما اجازه می دهد تا رقابتی تر شود

معمولاً رقابت با بیزینس های بزرگ به دلیل محدودیت های بودجه و منابع برای بیزینس های کوچک امری دشوار به نظر می رسد. اما، دیجیتال مارکتینگ به برابر سازی شرایط مسابقه کمک می کند و به برندهای کوچک اجازه می دهد تا در فضای آنلاین قابلیت رقابت کردن را داشته باشند. تاکتیک های بازاریابی سنتی مانند تبلیغات چاپی گران هستند و برای موفقیت در آنها نیاز به بودجه هنگفتی دارید. اما در طرف مقابل تاکتیک های دیجیتال مارکتینگ قابل پرداخت بوده و به بیزینس های کوچک و بزرگ این امکان را می دهد تا در معرض دید مخاطبان قرار بگیرند.

 

دیجیتال مارکتینگ

 

۱۳- بسیاری از مردم مسیر خرید خود را به صورت آنلاین شروع می کنند

به این موضوع فکر کنید که معمولاً برای گرفتن اطلاعات مورد نظرتان چقدر به گوگل و دیگر موتورهای جستجو رجوع می کنید؟ مشتریان شما نیز در این زمینه یعنی هنگامی که به دنبال محصول یا خدماتی هستند که می تواند بزرگترین مشکلات آنها را حل کند، با شما فرقی ندارند. در واقع با توجه به گزارشات ، ۹۳ درصد از تجربیات آنلاین با موتور جستجو شروع می شود. مشتریان حتی قبل از این که بدانند به چه محصول یا خدماتی نیاز دارند، آنها برای گرفتن جواب سوالاتشان به موتورهای جستجو می روند و در مورد چالش هایشان مطالعه می کنند.

طبق تحقیقات انجام شده اخیراً مشخص شد که بیش از ۵۹ درصد مصرف کنندگان ترجیح می دهند قبل از این که در تماس با یک بیزینس قرار بگیرند، چند کانال متفاوت را بررسی کنند. این کانال ها شامل پروفایل های بیزینس ها در شبکه های اجتماعی، ایمیل ها و تبلیغات آنلاین هستند که همگی به صورت دیجیتالی می باشند.این موضوع یک موقعیت خوب برای بیزینس های کوچک ایجاد می کند تا بتوانند با مشتریان احتمالی ارتباط برقرار کرده و آموزش های لازم را در مراحل ابتدایی خرید به آن ها بدهند.

معایب دیجیتال مارکتینگ

مسلما هر فناوری در بدو ورود دارای مشکلاتی هست و دیجیتال مارکتینگ از این قاعده مستثنا نیست.

عدم توانایی کنترل دنیای دیجیتال مارکتینگ.

اختلال در برنامه کاری در صورت قطع شدن سیستم.

نگرانی در تامین امنیت مورد نیاز به‌علت قابل لامس نبودن اطلاعات و نحوه انتقال اطلاعات.

مشکلات و هزینه‌های به روز بودن با فناوری‌های که هر روز در حال پیشرفت‌اند.

سخت اعتماد کردن کاربران به دنیای دیجیتال مارکتینگ به علت قابل لامس نبودن آن.

این موارد معایب کلی دیجیتال مارکتینگ می‌باشد که با توجه به پیشرفت علم و توسعه فناوری و اطمینان سازی اینترنت در بین کاربران این مشکلات حل شده است البته هنوز افرادی هستند که به هر دلیلی به این فناوری اعتماد ندارند.

آژانس دیجیتال مارکتینگ آرکاوب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *