دیجیتال مارکتینگ

امروزه کمتر کسی را میتوانیم ببینیم که به عمق نفوذ فضای مجازی و اینترنت و دیجیتال مارکتینگ در بین مردم شک داشته باشد. بیش از ۷۰ درصد کسب و کارها حداقل یک سایت معمولی و یا یک پیج کم بازده دارند. امروزه کسب و کارها از حالت سنتی در آمده و به کسب و کارهای اینترنتی تبدیل شده اند بیشتر سازمانها و مجموعه ها ترجیح می دهند که به طیف وسیعی از افراد دسترسی داشته باشند.

هدف از دیجیتال مارکتینگ :

اکثر مجموعه ها سعی در ارتقای کسب و کار خود دارند و روش های مختلفی برای این کاردارند. پیشنهاد آرکاوب به شما صاحبان کسب وکار ها در این یک جمله میتوان خلاصه کرد. شما مشتری های قبلی خودتان را داشته باشید ما از طریق دنیای اینترنت مشتریان جدیدی برای کسب و کار شما جذب خواهیم کرد. این مشتریان جدید جدا از مشتریان قبلی شما خواهند بود و در صورت نیاز میتوانیم نحوه دسترسی مشتریان جدید را با شماره تماس های متفاوت از سیستم سنتی تعیین کنیم تا بتوانید میزان اثرگذاری رو بسنجید!

آمار حضور مردم در اینترنت :

بیایید یک آماری از حضور مردم ایران در برخی رسانه های اینترنتی داشته باشیم:

 1. سایت گوگل : انجام حدود سالانه ۵۰ میلیارد جستجو در سایت گوگل توسط ایرانیان
 2. تلگرام : ۴۰ میلیون کاربر ایرانی عضو هستند.
 3. اینستاگرام : ۳۵ میلیون کاربر ایرانی عضو هستند.
 4. سایت دیوار : ۴۴ میلیون کاربر ایرانی عضو دارد.
 5. سایت آپارات آمار مربوط به سال ۹۸ : ماهیانه ۳۶ میلیون بازدید. حدود ۴۳۲ میلیون بازدید سالانه
 6. واتساپ : ۴۷ میلیون کاربر ایرانی عضو دارد.
 7. دیجی کالا آمار مربوط به سال ۹۹ :
  • ۳۰ میلیون بازدید روزانه – حدود ۱۱ میلیارد بازدید در سال
  • تعداد کارمند : ۸۲۰۰ نفر مستقیم
  • تعداد کسب و کار فعال : ۱۵۲.۰۰۰ شرکت
  • ۷ تریلیارد تومان فروش سالانه دیجی کالا

این آمارها فقط گوشه ای از میزان حضور مردم در اینترنت محسوب میشود.

چرا نیاز به دیجیتال مارکتینگ داریم؟

آیا تا بحال از خودتان در مورد کسب و کار خودتان سوال پرسیده اید؟

 • چرا سایت و یا پیج من ، مخاطب یا بازدید مناسبی ندارد؟!
 • با این که سایت گران قیمتی دادم طراحی کردن ، ولی بازم بازخورد مناسبی از سایت ندارم!
 • بعضی وقتا مطالب جدیدی هم در سایت انتشار میدم ولی بازم تماس یا فروش خاصی ندارم!
 • فعالیت زیادی روی اینستاگرام انجام میدم ولی متاسفانه فروش و بازدهی مناسبی ندارم!
 • جدیدا رقیب هایم را در اینترنت دیدم که شروع به فعالیت کردند. آیا واقعا این فعالیت ها نتیجه ای برای رقیبانم دارد؟
 • قصد شروع فعالیت دارم و میخواهم سایت و پیج اینستاگرام بزنم از کجا باید شروع کنم؟

اگر شما هم سوالاتی از این قبیل دارید مطمعنا ادامه این مطلب برای شما هم میتواند مناسب باشد. پس با ما همراه باشید.

 

چه کسانی نیازمند حضور در اینترنت هستند؟ :

بیایید بررسی کنیم ببینیم چه کسانی نیازمند ورود به فضای اینترنتی هستند. بسیاری از شرکت ها و مجموعه هایی که نیازمند بازاریابی ، مذاکره ، فروش و معرفی خود در فضای اینترنتی هستند. کارگاهها و کارخانجاتی که نیازمند فروش عمده محصولات خودشان به مردم و نمانیدگان خود هستند. مجموعه هایی که نیازمند فرهنگ سازی در مورد محصول و یا خدمات شان هستند. مجموعه های فروش دورره و آموزش از راه دور و همچنین کسب و کارهای خرد که برای مغازه شان پیج و یا سایت دارند و یا نفراتی که در خانه مشغول ایجاد کسب و کار کوچک و خانگی خودشان هستند.

یک بررسی هم در مورد کسب و کارهایی که بدون پایه و اساس و بدون استراتژی خاصی صرفاً با در نظر گرفتن بعضی معلومات عامیانه شروع به ورود به این کسب و کار می‌کند با هم داشته باشیم. در حدود ۹۵ درصد کسب و کارها با شکست مواجه می شوند خیلی از دامنه‌های ir که برای سایت ها خریداری می‌شوند فقط مختص سال اول هستند و برای سال دوم تمدید نمی شوند چون نتوانستند با وجود هزینه هایی که انجام دادند ، سوددهی مناسبی داشته باشند و نمیتوانند نتیجه خاصی کسب کنند برای همین برای سال دوم تمدید نمیکنند.

 • تعداد دامنه های ir : 1.5 میلیون دامنه ثبت شده
 • تعداد فروشگاه اینترنتی دارای نماد اعتماد : ۳۳ هزار کسب و کار دارای درگاه اینترنتی ثبت شده هستند.

این آمار نشان میدهد که بسیاری از مجموعه ها توانایی رقابت را نداشته و از چرخه رقابت حذف میشوند.

 

آرکاوب چه کمکی میتواند برای شما در شروع دیجیتال مارکتنیگ برای شما داشته باشد ؟

ما در آرکاوب در تعامل با شما سعی میکنیم که کلیه زیرساخت‌های مربوط به دیجیتال مارکتینگ را فراهم کنیم تا بتوانیم حضور فعال و مستمر و ایده آل شما را تضمین کنیم. زیرساخت هایی که اکثرا برای طیف وسیعی از مشتریان خودمان ارائه میدهیم شامل طراحی سایت ایده آل از نظر مخاطب ، ترافیک ، سرعت و سئو می باشد. دومین مورد حضور در سوشیال های عمومی مانند اینستاگرام ، یوتیوب ، توئیتر و آپارات و … می باشد. سومین قدم ، حضور در مابین سایت‌های دایرکتوری های آگهی مانند دیوار شیپور و حدود پنجاه سایت شبیه این ها می باشد.

روند شروع دیجیتال مارکتینگ :

شما کی هستید ؟

اولین کار برای ورود به دنیای اینترنت تعیین استراتژی کلی از حضور در دنیای اینترنت میباشد.ما باید با شرکت شما کاملاً آشنا شویم در مورد کسب و کار شما اطلاعات دقیق و بروزی داشته باشیم. در مورد نقاط قوت شما ، خلاهایی که دارید ، محصولات و خدماتی که تولید می‌کنید یا ارائه می دهید ، بالاسری های شما ، مشکلات و کشمکش‌های موجود در کسب و کار شما ، تحقیقات اولیه یا همان تحقیقات بازار برای حوزه کاری شما ،  جایگاه یابی شرکت و مجموعه شما در میان رقیبانی که بصورت آنلاین و آفلاین (سنتی) مشغول فعالیت هستند و همه مواردی که در راستای یک کسب و کار نیاز است راباید تحقیق کنیم.

 

شناخت مشتریان

در دومین گام نیاز است که ما یک تحقیق و توسعه در مورد مشتریان و مخاطبان شما داشته باشیم. اصولا نیاز هست که ما بدانیم مشتریان شما چه کسانی هستند و ریز به ریز خصوصیات مشتریان شما را به دست بیاوریم. علایق و سلیقه های آنها را تشخیص بدهیم. ارزشی که شما برای مشتریان ایجاد می‌کنید را شناسایی کنیم. چرا باید مشتریان از شما خرید کنند؟ چه سودی برای آنها دارید؟ آیا مشتریان شما یک باره هستند یا امکان حضور دوباره مشتری برای خرید دوباره هست؟ خرید عمده دارند یا خرده؟ جنسیت ، سطح سواد ، بازه سنی ، جغرافیا و خیل عظیمی از اطلاعات مشتری را پیدا کنیم. و همچنین مواردی که در مورد حفظ بیشتر و جذب بیشتر مخاطب است را شناسایی کنیم.

کانال های عرضه

شما محصولات و خدماتتان را از طریق چه کانال هایی به مشتریان ارائه می کنید؟ خرید باید حضوری باشد یا آنلاین هم میتواند باشد؟ مستقیم میفروشید یا نیاز به واسطه هم هست؟ نوع بازاریابی مناسب برای کسب و کار شما چیست؟ از چه طریقی محصول برای آنها ارسال میشود؟ کمک کننده هایی برای کسب و کار شما وجود دارد؟ و کلی اطلاعات جامع در مورد کانال های عرضه کسب و کار شما بدست بیاوریم.

شناخت رقیبان

بعد از شناخت دقیق مجموعه شما وارد تحقیقات بازار در مورد رقیبان شما می شویم. مواردی که رقیبان شما رعایت کرده و جزء مزیت های رقابتی شان هست را شناسایی میکنیم. سعی‌ میکنیم با استفاده از تجربه های موجود ، خلاهای رقبا را هم شناسایی بکنیم و آنها را به مزیت مجموعه خودمان تبدیل کنیم یکی از مهمترین عوامل هست.

برنامه ریزی و اجرای هدفمند

ما نیاز داریم که بعد از تحقیقات انجام شده و آنالیزهای انجام شده که از طریق اینترنت به صورت میدانی انجام می گیرد فعالیت های ممکن را برنامه‌ریزی کنیم . نکته مهم این هست که کلیه فعالیت های انجام گرفته در راستای همین هدف کلی پروژه باشد.

زیرساخت های دیجیتال مارکتینگ :

سایت و سئو :

اولین آیتم با توجه به اهدافی که برای پروژه تعیین کرده ایم طراحی سایت میباشد. این سایت براساس استاندارد های روز دنیا و گوگل طراحی خواهد شد. با توجه به فضای رقابتی موجود سایت باید از سرعت و کیفیت و پایداری ایده آلی برخوردار شود تا بتواند در بین رقبا ایجاد نقش کند. بعد از طراحی سایت نیازمند فعالیت گسترده هستیم تا در کلمات کلیدی که برای پروژه تعیین کرده ایم در گوگل جایگاه مناسبی پیدا کنیم.

سایت نقش تالار اصلی مجموعه ما را دارد. ما سعی می کنیم که سایت وظیفه مدیر فروش یک مجموعه را به عهده بگیرد. سعی میکنیم نقشی به سایت بدهیم ( مثلا مراجعه کننده را از لحاظ قیمت ، کیفیت محصولات یا خدمات ، مزایای رقابتی ، ارزش افزوده ، مزایای مجموعه ما ، سودی که از این معامله خواهند بود ، گارانتی و خدمات پس از فروش و بسیاری دیگر از مسائل دیگر صحبت نماید) تا کلیه ورودی هایی که از طریق گوگل ، سوشیال و تبلیغات وارد سایت میشوند را مدیریت کرده  و بیشترین نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری را داشته باشد.

در قسمت سایت کمک کننده هایی هم داریم. سایت های مخاطب محور شناسایی میشوند و در آنها به فعالیت میپردازیم تا بنوعی رتبه سایت ارتقا یابد. به عنوان مثال : سایت ویرگول و وبلاگ ساز هایی مثل : بلاگفا ، رزبلاگ میهن بلاگ و …

 

شبکه های اجتماعی :‌

شبکه های اجتماعی بسیاری در ایران فعال هستند که بسته به نوع کسب و کار و مخاطب میتوان از آنها استفاده کرد. در اکثر کسب و کارهای ایرانی اینستاگرام به عنوان سوشیال اصلی در نظر گرفته می شود. چون مخاطب پسند هست و نرخ تبدیل بالایی دارد ولی در کنار اینستاگرام بعضی از شبکه های اجتماعی مثل تلگرام ، توییتر و فیسبوک و بعضی ویدیو سنترهایی مانند آپارات و یوتیوب و… هستند که می‌توانند برای ما کمک کننده باشند. در بعضی موارد و کارهای تخصصی و فوق تخصصی ابزارهایی مثل لینکدین هم می‌توانند موثر واقع شوند.

کلیه فعالیت های انجام گرفته در این سوشیال ها براساس تحقیقات اولیه خواهد بود. کلیه تصاویر ویدیو ها پست ها و استوری هایی که برای این کار در نظر می‌گیریم هماهنگ با هدف اصلی کارفرما باشد تا بتوانیم جذب مخاطب کرده و تعامل ایجاد کنیم. نقش اصلی این سوشیال ها فعالیت به عنوان بازاریاب مجموعه هست و سعی خواهیم در شبکه سازی که انجام میدهیم مخاطبان از سوشیال به سایت ارجاع داده شوند.

تبلیغات اینترنتی

سومین زیرساخت تبلیغات است. ما سعی می‌کنیم ابزارهایی را که کمک کننده هستند را شناسایی کنیم اگر بخواهیم مثال بزنیم سایت دیوار و شیپور را همگی شما می شناسید سایتهایی مانند نیاز روز ، ایران تجارت ، نیازمندی ها ، ایستگاه و پارس سنتر هستند  که می توانند برای ما مخاطب ایجاد کنند همه این سایت ها و بسترها برای خودشان مخاطب یابی می‌کنند یعنی سعی در جذب هرچه بیشتر مخاطبان دارند ما هم از این بستر استفاده می‌کنیم. ولی بر اساس تخصص شما ، از این بسترها استفاده می کنیم. و همچنین سعی می کنیم از متن ها و تصاویر و ویدیو های مختص مخاطبان هدفمان استفاده بکنیم تا بیشترین نرخ تبدیل را داشته باشیم.

ورودی این سایت های تبلیغی هم به تماس مستیم و سایت انتقال داده میشوند. ذکر این نکته هم لازم هست که این تبلیغات تماس زیادی برای شما خواهند داشت ولی همه نوع مشتری اعم از مرتبط و غیرمرتبط تماس خواهند گرفت.

مواردی که در بالا گفته شد زیرساخت‌ها و بسترهای ما برای شروع فعالیت دیجیتال مارکتینگ هستند.

 

طرح های بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

زیرساخت هایی که ایجاد کردیم باید دارای هدف خاصی در جهت تعامل با مخاطبان مدیریت شوند. ما در گروه آرکاوب ، طرح هایی که بیشتر برای مشتریان خود استفاده کردیم را لیست کردیم. در آینده هم در صورت اضافه شدن طرح هایی حتما این محتوا بروز خواهد شد.

ما برای شما طرح هایی را در نظر گرفتیم که با توجه به اهداف پروژه ، قدرت رقیبان و میزان سرمایه که برای دیجیتال مارکتینگ در نظر می‌گیرید می‌تواند متفاوت باشد.

مدیریت کسب و کار

اولین آیتم در مورد حضور شما در دنیای اینترنت مدیریت کسب و کار شما هست. شما باید حضور داشته باشید تا بتوانید شروع به رقابت کنید. براساس تحقیق و توسعه ای که انجام گرفته و براساس سلیقه مخاطب شما ، شروع به تولید محتوای اختصاصی میکنیم. درج محصولات ، درج خدمات ، ویژگی ها ، مزیت ها و… . به طور کلی مدیریت سایت ، مدیریت اینستاگرام و مدیریت تبلیغات انجام میگیرد.این طرح برای شروع کار ضروری هست.

این طرح بعنوان بازاریابی برودکستی یا رادیویی هم شناخته میشود. در این حالت ما فعالیت خودمان را انجام میدهیم و مخاطبانی که فعالیت های مارا میبینند به ما مراجعه میکنند.

 

بازاریابی اینترنتی

در طرح مدیریت کسب و کار (ذکر شده در پاراگراف بالا) فعالیت هایی براساس نیاز مخاطب انجام میدهیم. مخاطب در مکان هایی که ما فعالیت داریم ، متوجه حضور ما شده و به ما در راستای خرید و … مراجعه میکند. ولی در طرح بازاریابی اینترنتی ما مخاطبان هدف را شناسایی کرده و طی برنامه ریزی هایی که از قبل انجام شده ، ما شروع به تعامل با این مخاطبان هدف میکنیم. یعنی منتظر نمینشینیم که مخاطبان ما را پیدا کنند ، ما شروع به پیدا کردن مخاطبان میکنیم و تعامل میکنیم.

بعنوان مثال : در قسمت تبلیغات دیتابیس فعالان مخاطبان ما شناسایی شده و در جهت تعامل با آنها با استفاده از ابزارهایی که داریم اقدام میکنیم. و در اینستاگرام هم نسبت به تعامل با مخاطبان هدف ، لایک و فالوگیری ، دایرکت و… اقدام میکنیم.

طرح جذب نمایندگی فروش یا فروش عمده

بعضی از کسب و کارها همانند تولیدکننده ها ، تجار و بازرگانان ، کارخانجات و کارگاه ها و واردکننده ها هستند که نیازمند فروش عمده و جذب نمایندگی فروش از سراسر ایران میباشند. در این حالت با استفاده از زیرساخت هایی که ایجاد کرده ایم شروع به جذب مخاطب در جهت نمایندگی خواهیم کرد.در صورت انتخاب این طرح کلیه فعالیت های سایت سوشیا و تبلیغات در راستای جذب نمایندگی و فروش عمده خواهیم کرد. سعی خواهیم کرد سایت و سوشیال و تبلیغات در جهت پرزنت اولیه طراحی کنیم. سعی بر جذب شماره تماس مخاطبان خواهیم کرد تا از طرف مجموعه شما با نفرات اعلامی تماس گرفته شده و مذاکره مذاکرات ثانویه را انجام دید. نتیجه این طرح این خواهد شد که ما فروش عمده و نمایندگی های برای مجموعه شما به دست بیاوریم

طرح فروش آنلاین

در این طرح سعی خواهیم کرد مارکت پلیس هایی که هستند را شناسایی کرده و در آنها به فعالیت بپردازیم. مارکت پلیس یا سایت های دارای سیستم چند فروشندگی معروفی در ایران وجود دارند مثلا میتوان به ‌دیجی کالا ، باسلام ، بایا ، تجارت اول ، تیمچه و آنلاین کالا میتوان اشاره کرد.ما در این طرح ، محصولات اعلامی شما را در این سایت ها ثبت میکنیم. از طرفی خود این سایت ها مشتریان زیادی دارند که میتوانند برای ما فروش ایجاد کنند ولی در کنار این مورد سعی میکنیم که با توجه به روش های ابداعی آرکاوب ، بازدید هایی را به این سایت ها کشانده و فروش را در این سایت ها انجام دهیم.

طرح تماس

در این طرح سعی میکنیم تماس های دریافتی از طرف مشتریان را فیلتر کرده و صحبتهای اولیه را انجام دهیم و نفراتی که نزدیک به قرارداد یا فروش هستند را به کارفرمای خود اعلام کنیم تا مراحا آخر فروش انجام گیرد. این تماس ها میتوانند از طریق سایت ، واتساپ ، اینستا ، تبلیغات و تماس مستقیم با سیم کارت اعلامی کارفرما باشد. ما در این حالت بازاریابی ، مذاکره و بعضا فروش را انجام میدهیم. اصولا مشتریان سنتی و دیجیتالی تفاوت های زیادی باهم دارند. نیاز به اعتماد سازی برای هردو طرف هست. مشتریان به ما اعتماد ندارند و ماهم به مشتریان ، باید تعادلی برقرار شود تا منجر به فروش شود.

برندینگ لوکال

برای برخی مشتریان نیاز است که در محدوده شهر یا استان خود تبدیل به برند شوند. طبق آمار گوگل حدود ۴۶ درصد جستجو ها منجر به دریافت اطلاعات کسب و کار های محلی میشود. در این طرح ما سعی میکنیم که حضور شما را در این منطقه جغرافیایی بیشتر بکنیم و مخاطبان این منطقه از شما شناخت بیشتری داشته باشند.

برندینگ سراسری

با توجه به وجود رقیب های فراوان ، این طرح سختی های خاص خود را دارد. در این طرح با توجه به زمینه فعالیت شما ، زیرساخت هایی مناسب را آماده کرده و سعی در رقابت دیجیتالی در سطح ملی با رقیبان خواهیم کرد.

صادرات مستقیم

در بعضی موارد ما می‌توانیم به صادرات مستقیم هم به شما کمک کنیم در این حالت زیرساخت‌هایی که نیاز هست برای شما ایجاد خواهد شد و فعالیت‌های ممکن هم انجام خواهد شد.(زیرساخت هایی مثل زبان دوم و سوم سایت و …)- این طرح نیازمند بررسی های دقیق هست.

صادرات غیر مستقیم یا کمک به صادرات

در بعضی موارد نیاز هست که ما به صادرات غیر مستقیم به اشاره کنیم یعنی جذب تجار و بازرگانان های فعال در صادرات محصول که می‌توانند برای ما کمک کننده باشند را جذب کرده و به آنها اعلام همکاری می‌کنیم. این طرح نیازمند بررسی های دقیق هست.

 

مراحل زمانی اجرای پروژه دیجیتال مارکتینگ :

فعالیت در اینترنت اصولا دارای زمانبندی خاصی هست که باید مرحله به مرحله پیش رفت .

 • فاز یک : زیرساخت و بستر سازی :‌مانند طراحی سایت ، ساخت پیج و پیکربندی آن ، ثبت نام در دایرکتوری های تبلیغاتی و …
 • فاز دو: آماده سازی و انتشار : انتشار محتوای اولیه قبل از جذب بازدید به سایت و اینستاگرام و …
 • فاز سه : پشتیبانی مستمر و هدفمند : رشد در بین رقیبانی که چند سالی هست که فعال هستند و هنوز هم به فعالیت و بیشتر شدن رتبه شان اهمیت میدهند.

تعرفه قیمتی دیجیتال مارکتینگ

تعیین قیمت برای شروع پروژه دارای جزییات زیادی هست. ما قبل از شروع فعالیت باید زمینه کاری شما را کاملاً بسنجیم. اگر بخواهیم مثال بزنیم زمینه فروش موبایل و دستگاه های دیجیتال بازار فشرده و رقابت سنگینی تری نسبت به فروش دستگاه های صنعتی دارد. بسیاری از غول های دیجیتالی ایران مانند دیجی کالا و … هستند که شدیداً فعال در فروش دستگاه های دیجیتالی هستند. ولی برخی از کسب و کارها مانند فروش دستگاههای صنعتی و… شاید فعالیت رقبایمان را شاهد باشیم ولی هزینه های میلیاردی مانند دیجی کالا نمیکنند.در این حوزه ها ما با رقیبان متوسط دست و پنجه نرم می‌کنیم. در کل امکان پیروز شدن در این حالت نسبت به فروش موبایل بیشتر هست. پس ما سعی می کنیم با توجه به پروژه و شرایط پروژه پیشنهاد و قیمت ارائه بدهیم.

کلیات مواردی که برای اکثر کسب و کارها میتوانند مفید واقع شوند در این صفحه به صورت کلی بیان شد. ولی برای مشاوره در مورد جزیییات کسب و کار خود و اینکه نحوه ورود به دیجیتال مارکتینگ با مشاورین ما در ارتباط باشید.

سایر خدمات آرکاوب

دیجیتال مارکتینگ اصولا شامل مدیریت صفرتا صد کلیه ظرفیت های موجود در اینترنت میباشد. ولی کسانی که خواستار شروع جزیی در خدمات هستند میتوانند از طریق لینک های زیر اطلاعات جامع تری نسبت به هرکدام از خدمات دریافت کنند. شما هم در صورتی که نیازمند اجرا و مدیریت یکی از زیر ساخت های اجرایی هستید ، آرکاوب توانایی اجرای هرکدام از این موارد بصورت مجزا بنا به درخواست شما دارد. پس پیشنهاد میکنیم از طریق لینک های زیر وارد صفحات مربوطه شوید و اطلاعات جامع تری کسب کنید.
طراحی سایتسئو و پشتیبانی سایتتبلیغات اینترنتیمدیریت اینستاگرام



[mo]

آژانس دیجیتال مارکتینگ آرکاوب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *